Ezekre a helyekre utaztak tavaly karácsonykor a magyarok
Kitört az utazási láz: mutatjuk, hova indulnak újabban a magyarok.
A fenyők méterenkénti kiskereskedelmi ára nem változik a tavalyihoz képest – közölte Biza Klára, a Magyar Kertészeti Árudák Egyesülete elnöke az MTI érdeklődésére. Tájékoztatása szerint lesz elég fenyőfa az idén, importból és hazai termésből.
Az elnök a karácsonyfavásár kezdetén elmondta: a legnépszerűbb az idén is a luc, a nordmann és az ezüstfenyő. A fővárosban és vonzáskörzetében a nordmann népszerűsége töretlen, talán már meg is előzte a lucfenyőt, az országos átlagban azonban továbbra is a lucfenyő áll az első helyen – tette hozzá.
A lucfenyő méteréért átlag 3-3,5 ezer, az ezüstfenyőért 5 ezer forintot kérnek. A nordmann fenyő métere 8 ezer, a két méternél nagyobb nordmann fenyő árát egyedileg állapítják meg. Az árak az eladás helyétől és a kiskereskedelmi egység típusától függően különbözhetnek.
A gyökeres, cserepes karácsonyfák a forgalomnak mintegy 10-15 százalékát adják – tette hozzá. Biza Klára kiemelte: a karácsonyfa minőségére nincsenek minőségi előírások, az áru származását viszont igazolni kell.
Tájékoztatása szerint lesz elég fenyőfa az idén, importból és hazai termésből. Zala, Vas megye főleg déli, Somogy megye északi területein őstermelők és erdészetek foglalkoznak karácsonyfának való fenyő termesztésével. Hangsúlyozta, nincs szó a természet megkárosításáról, a fenyőtermesztés néhány ezer magyar család megélhetését adja.
Közlése szerint a kertészeti árudákban kínált vágott fenyőket csak december első napjaiban vágják ki, nem úgy a nagy mennyiséget olcsón kínáló árusítóhelyeken értékesítetteket. Ezek kitermelését értelemszerűen előbb megkezdik, hogy már december első napjaira a kereskedelmi egységekben lehessenek. A vágott karácsonyfákat az ünnepek elmúltával összeaprítják és komposztálják vagy elégetik – jegyezte meg az elnök.
Kitért arra, hogy a kertészeti árudák nem nézik jó szemmel, hogy ebben az időszakban megszaporodnak az utcán, alkalmi engedéllyel árusítók. Az utcai őstermelői engedéllyel árusítók ugyanis nem fizetnek helyi iparűzési adót, és nem terheli őket az alkalmazottak után fizetendő járulékok, és bérleti díjak kötelezettsége sem – fejtette ki. Biza Klára szólt arról is, hogy a műfenyő forgalma változatlan vagy kissé alábbhagyott, aki ugyanis ezt akar állítani a lakásába, valószínűleg már megvásárolta az előző években.
(MTI)